Friday, December 24, 2010

Moroccan Raw Daikon Pasta


I made a quick, delicious breakfast this morning using the two sauces from my last post.  I spiralized the daikon,  ( I paid $.29/lb for the daikon! ) tossed it with the Sesame Mint Chutney and some finely minced ginger and topped it off with the All Purpose Moroccan Sauce, toasted sesame seeds and a bit of soy sauce.

To all of you who celebrate Christmas, I hope you have a wonderful holiday!

I am excited about the new year. Operation Booty Shrink will be in full force and I will be posting a lot recipes that maximize flavor for minimal cost and calories.

9 comments:

  1. Yum, sometimes I crave the savory for breakfast! Happy Holidays to you too!

    ReplyDelete
  2. thanks for listing the price, it helps to know what is a good price if i EVER see it in stores! i love maximum flavor/low calorie dishes:)

    ReplyDelete
  3. Happy Holidays to you too!!!

    ReplyDelete
  4. DD... that's a super low price. it was in the reduced produce bin... but it keeps forever. I bought a bunch almost two weeks ago. The cheapest I saw it before that was .79/lb at the ethnic grocery store and my favorite "cheap" grocer store. At other stores it's often 2.99/lb!

    ReplyDelete
  5. i am hoping to get a spirilizer. i like spiralized daikon too. happy holidays!

    ReplyDelete
  6. That looks great! I am glad to see some cheap raw food. Yum!

    ReplyDelete
  7. Anonymous11:04 PM

    What you had for Christmas sounds incredible!
    I sometimes find it a bit hard to believe that you spend $1 on your own food per day (you're 3 people, right?).

    I make large pot fulls of stew that last me for 6-7 days, which comes to about 60 cents per day, plus some very basic additions. Due to a job loss, my diet has been extra frugal compared to before.

    I want to figure out how you do it...well, I'll keep following your recipes and advice.

    ReplyDelete
  8. Anonymous, I don't eat for $1 a day.. that would be impossible ( to get the variety that I do ).. I would say that I am feeding 1 1/2 people on 3.33 a day and sometimes only 1. My 19 year old doesn't live with me and probably eats around 1-2 meals a week here. My younger son lives with me part time.

    If I were feeding the three of us on $3.33 a day, we'd be eating soup ever meal cabbage as veggies pretty much. That would be very difficult.

    What you don't see on this blog ( but you will see on my facebook and twitter) is what I eat daily. Many times for me, I am eating soup in one form meal after meal!

    ReplyDelete
  9. I've been having less "breakfast" type foods lately in the morning also - and this looks great! I've tried daikon a time or two... and have never had it in large quantities. I look forward to experimenting... :)

    ReplyDelete