Thursday, January 10, 2013

Grocery Shopping Haul, Prices and Daikon Pickles


Even though I am no longer officially spending $3.33 a day on food, I still pay close attention to prices and am a huge lover of Market Basket.  I've been going to the one in Brockton, MA and it is AMAZING!  I can't believe the selection.  I have even found Teff and FRESH TURMERIC there!  I shopped today spent a total of $52.36.  I am shopping for two and we have a very stocked pantry and I'm not saying we won't buy any more food this week, but we could easily eat this and have an extremely healthy diet for just pennies over $3.33 a day!  

But first, I had to go through the fridge and use up odds and ends.  I had a bunch of Kale and leftover Dahl, so I chopped up the raw kale and put it on top of the dahl.  The kale will cook when we re-heat it. Yum! 


I had this sad, lonely Daikon 


and some almost empty Daikon Pickles


so I combined them; added some garlic, hot peppers and carrots and pushed them down in the brine, which was just re-used good quality pickle brine (commercial). 


Of course, the brine started to overflow, so I snacked on the extra.. yum!


If you love pickles like I do, then you will LOVE how well the brine works with the daikon.  I just adore daikon! 

Finally, I took the leftover 20 Minute Lentil White Bean soup and put it in a smaller container.  This will be a perfect lunch and there's enough broth there to cook up a bunch of kale or collards! 


OK, onto the prices:
  • 16 oz Cremini Mushrooms 2.99
  • Garlic  .42
  • 5 lbs yellow onions 2.79
  • 2 lbs limes 2.49
  • 5 lbs carrots 2.49
  • 14 oz sunflower seeds 2.19
  • HUGE HUGE Daikon 2.12
  • 5 lbs potatoes 1.99
  • fresh ginger .96
  • big bunch kale 1.69
  • big bunch collards 1.69
  • 2 cups peeled garlic 1.45
  • habaneros 1.30
  • serrano chilies .15
  • cilantro 1.29
  • 14 oz firm tofu .99
  • eggplant 1.01
  • 2 cucumbers .89
  • red cabbage 2.01
  • 2 bunches scalions 1.38
  • cheese 2.99
  • Old Fashioned Oats 42 oz 3.99
  • dreamfields lower carb spaghetti 1.89
  • raisins 12 oz 1.99
  • 1 lb dried black eyed peas 1.39
  • 1 lb dried green split peas .99
  • 1 lb dried yellow split peas .99
  • corn tortillas .99
Total: $52.36!

I think I got some great deals and I'm excited about the food I'll be cooking in the next week or so.  Fortunately, The Boyfriend won't be on the road, so he can help me eat all of these veggies! 

..... mmmmmm Daikon Pickles! 


and here's a sneak peak of a Mole like sauce I made yesterday....  we are doing a yummy Mexican feast tomorrow.. 

4 comments:

  1. i assume you are not buying organic vegetables? this makes the amount change dramatically.enjoy

    ReplyDelete
    Replies
    1. The kale and carrots were organic.. the rest wasn't..

      Delete
  2. Your grocery receipt has a lot of items on it that I would buy. I am interested in what you are going to cook with them! A lot of days I don't know what to make! I have been cooking for over 40 years and since I went plant based it has been hard for me to figure out what to cook, I am the only person in my family eating this way! I will be checking back to see what you have made if you post that!

    ReplyDelete
  3. Nice shopping products, that's how I shop most of the times.
    Enjoy!

    ReplyDelete